Translate this page to another language

Please note that if you use Google to translate this page, Ålands gymnasium cannot guarantee the accuracy of the translation.

42 nya appar skapade i projekt

lärare Peter Strandvik och Staffan Lindholm tillsammans med studerande Eman Moussa, Jonas Wallin och Robin Welander .

Ålands yrkesgymnasium har varit en del av projektet “I DON’T KNOW” som står för Innovative Development Of New Training for Knowledge of Navigating Options of Wealth Management. Den 28 oktober var det dags för avslutningsseminarium på Malta, där projektledare Sofie Norrlund, Ålands yrkesgymnasium och Anna-Lena Groos från Högskolan på Åland deltog.

Resultat av projektet

Projektet har sammanställt intressant och roligt undervisningsmaterial, verktyg och resurser som lärare kan använda när de undervisar i privatekonomi. Studerande kan använda detta och spela sig till finansiell läskunnighet. Projektet har finansierat av Erasmus+ KA2 VET medel.

  • Apparna hjälper till att skapa variation och motivation i undervisningen. Vi testar detta i olika kurser till exempel bokföring och offentlig ekonomi, säger Staffan Lindholm, lärare vid utbildningsprogrammet merkonom.

Projektresultaten är:

  • en online, digital databas
  • en läroplan
  • 42 appar som studerande kan använda för att lära sig om finans och ekonomi
  • Pedagogisk handbok

Allt material finns tillgängligt på fem språk, engelska, kroatiska, danska, tyska och svenska. Teamet bakom IDK projektet har haft ett jättebra samarbete och utbyte av kunskap ända från starten. Vi hoppas innerligt att projektresultaten kommer att vara värdefulla när studerande och unga vuxna undervisas och lär sig bli finansiellt läskunniga.

Mer information

Projektets webbplats

Mer om apparna här

Anna-Lena Groos, lektor vid Högskolan på Åland tfn: 018-537 70  E-post: anna-lena.groos@ha.ax

På bilden lärare Peter Strandvik och Staffan Lindholm tillsammans med studerande Eman Moussa, Jonas Wallin och Robin Welander .