Translate this page to another language

Please note that if you use Google to translate this page, Ålands gymnasium cannot guarantee the accuracy of the translation.

Statistik ansökan 2024

ansokan 2024

Ansökningstiden pågick 9.3-29.3.2024.

I högerspalten tabeller som visar inkomna ansökningar – före granskning, dvs. allt som är inskickat, före granskning av bilagor och att alla har sökt i rätt kvot. Ändringar kan komma att ske. Prövningsansökningar har inkommit sammanlagt 14 stycken. De som ansökt om studieplats i den individuella kvoten syns i statistiken med ett "I" bakom, till exempel BLUI.

Totalt 457 ansökningar.

Du tar del av resultatet här nedan.

Från den 10 juni skickas besked om studieplats hem till de som ansökt till Ålands lyceum och Ålands yrkesgymnasium.

Statistik ansökan 2024 (pdf)