Translate this page to another language

Please note that if you use Google to translate this page, Ålands gymnasium cannot guarantee the accuracy of the translation.

Vi är med och inleder Mariehamns litteraturdagar

I dag, fredag, har vi besök av Marcus Rosenlund, författare och vetenskapsredaktör som pratade om att våga hålla huvudet kallt när klimatet blir varmt. Han presenterades av Matilda Eriksson. Sedan var det poesiworkshop tillsammans med Mats Söderlund . Tack alla som deltog! Vi är glada att vara en del av Mariehamns litteraturdagar 2019

Mariehamns litteraturdagar bjuder på ett digert program med bland andra Alex Schulman, Sara Lövestam, Marcus Wallén, Fatima Bremmer och Peter Sandström. Torsdagen den 21 mars smyger evenemanget igång med Spökstafetten och Bakfickan på Indigo. Sedan väntar ett digert program hela helgen.