Translate this page to another language

Please note that if you use Google to translate this page, Ålands gymnasium cannot guarantee the accuracy of the translation.

Vårdnadshavare - välkomna att lyssna på Mary Juusela

På måndagen den 21.10 kl 18:00-19:30 på Strandgatan 1 är det föreläsning med Mary Juusela för vårdnadshavare.

Hur får vi våra barn att känna sig trygga att utvecklas till dem de vill vara och ha samma öppna och toleranta attityd till sin omgivning? I Mary Juuselas spännande, roliga och tänkvärda föreläsning som riktar sig till dig vårdnadshavare till studerande i gymnasiet guidas du genom flera vardagssituationer med konkretatips och råd som du kan ta med dig direkt hem för att stärka dig och din familj.

Har du svårt att få språkbruket hemma att ligga på en bra nivå, funderar du över konsekvenser av tråkigt och oansvarigt beteende, eller hur vi vuxna kan inspirera barnen att få civilkurage och kunskap att stå upp för sig själv och andra? Missa då inte denna prisbelönta föreläsning. Varmt välkommen!

Sista anmälningsdag 16.10:

Anmäl ditt deltagande här:

likaolika_temadagplus_inbjudan_vardnadshavare_alandsyrkesgymnasium_1.pdf