Translate this page to another language

Please note that if you use Google to translate this page, Ålands gymnasium cannot guarantee the accuracy of the translation.

Välkommen på information till Ålands yrkesgymnasium!

Funderar du eller någon du känner på att börja studera vid Ålands yrkesgymnasium? Då ska du boka in första veckan i februari i kalendern. Måndagen den 3 februari till torsdagen den 6 februari kl.18:30 är du välkommen att besöka de olika utbildningsprogrammen.

Måndag 3.2 kl. 18:30 Neptunigatan 6

Sjöfartsutbildningen.

Tisdag 4.2 kl. 18:30 Neptunigatan 19

teknikprogrammen och frisör

smågruppsundervisningen till  kock, lokalvårdare och fastighetsskötare.

Onsdag 5.2 kl. 18:30 Östraskolgatan 2

närvårdare och barnledare.

Torsdag 6.2. kl. 18:30 på Strandgatan 1

kock, merkonom och datanom

Försöksansökan är snart över och den riktiga ansökningstiden hägrar. I år kommer informationstillfället vid Ålands yrkesgymnasium att pågå i fyra dagar. Varje enhet har en egen dag för att ge alla möjlighet att se allt.

Vi bjuder på kaffe och rundvandring i skolhusen. Varmt välkomna!

Mer information i den bifogade filen.

inbjudan_ayg.docx