Välkommen på information till Ålands yrkesgymnasium!

Funderar du eller någon du känner på att börja studera vid Ålands yrkesgymnasium? Då ska du boka in första veckan i februari i kalendern. Måndagen den 3 februari till torsdagen den 6 februari kl.18:30 är du välkommen att besöka de olika utbildningsprogrammen.

Måndag 3.2 kl. 18:30 Neptunigatan 6

Sjöfartsutbildningen.

Tisdag 4.2 kl. 18:30 Neptunigatan 19

teknikprogrammen och frisör

smågruppsundervisningen till  kock, lokalvårdare och fastighetsskötare.

Onsdag 5.2 kl. 18:30 Östraskolgatan 2

närvårdare och barnledare.

Torsdag 6.2. kl. 18:30 på Strandgatan 1

kock, merkonom och datanom

Försöksansökan är snart över och den riktiga ansökningstiden hägrar. I år kommer informationstillfället vid Ålands yrkesgymnasium att pågå i fyra dagar. Varje enhet har en egen dag för att ge alla möjlighet att se allt.

Vi bjuder på kaffe och rundvandring i skolhusen. Varmt välkomna!

Mer information i den bifogade filen.