Translate this page to another language

Please note that if you use Google to translate this page, Ålands gymnasium cannot guarantee the accuracy of the translation.

Utbildningsmässa på gång

Den 18-19.11 2019 är det utbildningsmässa för alla åländska elever i årskurs 9 och elever från Ålands folkhögskola på Neptunigatan 19 ( utbildningsprogrammen för teknik och frisör) och Östra Skolgatan 2 (utbildningsprogrammen för barnledare och närvårdare). Eleverna besöker samtliga utbildningsprogram i skolhusen kl. 09:00-14:00.

Utbildningsprogrammen visar lokalerna, informerar om utbildningsprogrammen och har förberett olika programpunkter och tävlingar som eleverna får ta del av. Niorna kommer även att äta lunch i restaurangköket på Neptunigatan 19 och i Ålands lyceums matsal Oasen.

Det är utbildningsmässa på Strandgatan 1 (utbildningsprogrammen för servitör, kock, datanom och merkonom) den 3-4 december.