Translate this page to another language

Please note that if you use Google to translate this page, Ålands gymnasium cannot guarantee the accuracy of the translation.

Sök till delexamen integrationsutbildning inom kök

Ansökan till utbildningen delexamen integrationsutbildning inom kök är öppen 31.03-28.04.2021. Integrationsutbildningen med inriktning mot kock är 2-årig och innehåller extra undervisning i svenska. Efter examen har du en delexamen inom restaurang-och cateringbranschen.

Efter utbildningen kan du utföra arbetsuppgifter i köket i exempelvis restauranger, storkök och på färjor. Om du efter den här utbildningen väljer att studera vidare finns det möjlighet att få en examen inom restaurang- och cateringbranschen ( servitör och kock).

Lämplighetstest och intervjuer i april och maj 2021.