Ny gemensam webbplats för hela Ålands gymnasium

Sedan 20.6 är www.gymnasium.ax den den gemensamma webbplatsen för Ålands lyceum, Ålands yrkesgymnasium och myndigheten Ålands gymnasium.

På webbplatsen finns all information samlad om såväl treåriga examensgivande gymnasieutbildningar, ansökan och antagning, kursverksamhet för arbets- och näringsliv, läroavtal med mera. Därtill finns information från myndigheten som t.ex. styrelsens protokoll och delgivningar.

Studnet

I anslutning till webbplatsen publicerar vi också innehåll för studerande och vårdnadshavare. Denna information är samlad på Studnet som är vår digitala studieguide. På Studnet är innehållet uppdelat enligt skolorna Ålands lyceum och Ålands yrkesgymnasium. Det finns också en del information som är gemensam för alla.

Vi rekommenderar våra studerande att göra sin egen skolas Studnet till favorit/bokmärke i webbläsaren. Vi har tänkt extra på att hela webbplatsen, inklusive Studnet ska fungera bra oavsett skärmstorlek, dvs även på surfplattor och mobiltelefoner.