Translate this page to another language

Please note that if you use Google to translate this page, Ålands gymnasium cannot guarantee the accuracy of the translation.

INK Motorsport och Ålands yrkesgymnasium i samarbete

Far och dotter, Rolf och Linn Simonsson, är två av medlemmarna i team INK Motorsport där även läraren Michael Thörnberg samt Figge Molinder ingår. Under fredagen hade man teori och inspirerade studerande på Neptunigatan 19.

- Vi vill få dem intresserade av motorsport och se hur motorerna fungerar och vad man kan göra. Vi har haft en teoretisk genomgång där vi förklarade hur allt är uppbyggt och rutiner kring tävlingar. Samt hur man jobbar i ett team, säger Rolf.

En racebil med  en bensinmotor på 14,6 liter. I race tävlar man 402 meter och bästa tiden ligger på 6,20 sekunder.