Translate this page to another language

Please note that if you use Google to translate this page, Ålands gymnasium cannot guarantee the accuracy of the translation.

Första lunchen i nya köket

Gun Nordqvist-Alm är nöjd med köket på Neptunigatan 6

I dag är det smygöppning och premiär för det nya köket hos sjöfartsprogrammen, Neptunigatan 6. Köket (Restaurang Seaside) är renoverat och som restaurangföreståndaren Gun Nordqvist-Alm säger toppmodernt. Under onsdag, torsdag och fredag denna vecka tillagar man lunch till personalen inom myndigheten Ålands gymnasium. I början av nästa vecka är det skolstart och då tillagas all mat i det nya produktionsköket innan det levereras till skolorna. Övningsrestaurang Hjorten har fortsättningsvis egen produktion av lunch under stora perioder av läsåret.

- Det som är nytt är att vi nu har ett eget bageri samt ett dietkök där all dietmat tillagas, säger Gun Nordqvist-Alm.

Totalt jobbar 13 personer här och vissa följer med under lunchserveringen till skolorna.

- Framför allt är det arbetsmiljön och ergonomin för oss i personalen som är perfekt. Och allt är nytt, säger hon.