Translate this page to another language

Please note that if you use Google to translate this page, Ålands gymnasium cannot guarantee the accuracy of the translation.

Föreläsning om ungas digitala vanor

Folkhälsan arrangerar tillsammans med Ungdomshuset Boost en kostnadsfri föreläsning om ungas digitala vanor, främst med fokus på dataspel.  Vi försöker nå föräldrar och anhöriga till ungdomar. Föreläsningen är kostnadsfri. Idag spenderar vi en stor del av vår vakna tid framför en skärm. Vi använder sociala medier, kollar nyheter och videoklipp, vi kommunicerar med vänner, gör läxor och mycket mer. Problematiskt dataspelande är idag ett växande problem främst bland barn och unga, men också bland den vuxna befolkningen.

Detta kan leda till konflikter inom familjer om hur mycket tid som ska spenderas framför skärmen. Vuxna brukar oroa sig över att överdriven skärmanvändning tar mycket tid i vardagen och har en negativ inverkan.
Föreläsare är Sven Rollenhagen, socionom som arbetat med beroendefrågor sedan 1986. Han arbetar med rådgivning, tester och behandling både i Sverige och utomlands. Sven spelar själv och har en positiv grundsyn på digital teknik. 
Sven kommer under kvällen prata om:

  • Jämt online via mobilerna, möjlighet eller stressfaktor?
  • Hur kan jag som förälder vara en digital förebild?
  • Vilka spel är mest beroendeframkallande?
  • Sociala medier, för och nackdelar
  • Varningstecken på osunt digitalt liv
  • Våldsamma spel- moralpanik eller något att ta på allvar?
  • Finns det riskgrupper för datorspelsberoende?
  • Hur bör föräldrar förhålla sig till barnens digitala liv?
  • Lämplig hjälp för hemmasittare

Sven är författare till böckerna Datorspelsberiende och Mobikett-handbok för mobilzombies som kan köpas till specialpris under kvällen.
Föreläsningen ordnas i sambarbete med Ungdomshuset Boost och Folkhälsans ANDTS. 

 Läs mer här