Translate this page to another language

Please note that if you use Google to translate this page, Ålands gymnasium cannot guarantee the accuracy of the translation.

Till dig som har en iPhone eller Ipad och använder Wilma-appen 

Du behöver efter den 13.9 göra en ny inloggning i appen. Detta eftersom det kommer en ny version av Wilma iOS-appen 2.1.5 och därmed sker en uppdatering. 

 Du som loggar in på Wilma-appen med iPhone och iPad ska logga in med ditt användarnamn och lösenord på appen. Om du har du flera Wilma-användarnamn ska du logga in i den uppdaterade appen med alla dina Wilma-användarnamn, för att dessa användarkonton ska synas i appen som tidigare. 

Bakgrund till uppdateringen

En ny inloggning krävs på grund av att apphanteringen har flyttats från det gamla kontot Visma InCommunity Oy till Visma Enterprise Oy. I och med den här ändringen kommer användarkontona att tömmas vid 2.1.5-uppdateringen och man behöver logga in på nytt för att kunna använda iOS-versionen av Wilma-appen. 

 Det här gäller inte dig som använder Wilma-appen med Android, endast de som använder iPhone och iPad.