Daniel och Axel arrangerar Ålands Handelsmässa

Det är bara två veckor kvar till Ålands handelsmässa i Baltichallen. Programmet pågår fredagen den 29 mars och lördagen den 30 mars. Det är Daniel Lönnfors och Axel Metso som är de två drivkrafterna bakom mässan. De studerar vid merkonomprogrammet och detta är deras UF-projekt. Såhär skriver de om arrangemanget:  "Vi är två ambitiösa studerande vid Handels (ÅYG) som har tagit initiativet till att fortsätta den åländska mässan och lyfta den till nya nivåer. 
Vi strävar efter att göra en så förmånlig och bra mässa för både företagare och besökare.  Ålands Handelsmässas syfte är att sammanföra företagare och kunder i ett forum som skapar så många kontakter och samarbeten som möjligt. Vi vill göra mässan mer tillgänglig och har därför valt att göra mässan gratis för besökare. Det kommer även att vara olika typer av uppträdanden som kommer dra mycket folk."