Translate this page to another language

Please note that if you use Google to translate this page, Ålands gymnasium cannot guarantee the accuracy of the translation.

Dags att röja i skogen? Vi har kursen för dig!

Motorsågskurs AB

Kom med på kurs tillsammans med vår licensierade utbildare Kristofer Emretsson!

Under utbildningen får du kunskaper som krävs för att använda motorkedjesåg på ett säkert och effektivt sätt vid normalt skogsarbete, t.ex trädfällning, kvistning och kapning. Du får också lära dig om att rekognosera, planera och genomföra trädfällning av ”normala” träd upp till dubbla svärdlängden. Du får även kännedom de speciella risker som är förknippat med vindfällda och fastfällda träd. Kursen innehåller underhåll och filteknik.

Våra instruktörer är utbildade av skogsstyrelsen och certifierade av säkerskog.

Anmälan och övrig information

Sista anmälningdag 1.10.2019

Kurstiden är 10.10- 13.10 kl. 8:00-16:00. Pris 469€ exkl moms.

Lunch och kaffe ingår i priset.

Motorsågskörkort AB

Läs mer om innehållet hos Säker Skog

Mer information och anmälan i vår kurswebb