Translate this page to another language

Please note that if you use Google to translate this page, Ålands gymnasium cannot guarantee the accuracy of the translation.

Covid-19 rekommendationer inför jullovet vid Ålands yrkesgymnasium

Ålands yrkesgymnasium ber alla att vara försiktiga under jullovet, både med egna resor och med vem du träffar.

När det gäller vänner och släktingar som kommer till Åland både från Finland och övriga länder - vänta gärna en vecka innan ni träffas.

Undvik platser med många människor, det gäller till exempel marknader och privata fester.

Vi har beredskap att agera snabbt om Covid-19 situationen förändras. Ålands gymnasium har en krisgrupp som består av representanter från alla enheter. Krisgruppen är i direktkontakt med smittskyddsläkaren vid ÅHS och landskapsläkaren.

Håll avstånd och en fortsatt god handhygien.

Ladda ner Coronablinkern, den finns där appar finns. Via den kan man även följa med det aktuella smittläget i Finland.

Följ myndigheternas rekommendationer. Här hittar du information från THL. 

Här hittar du information från landskapsregeringen.

Ska du resa bort under jullovet?

  • Ta reda på det lokala smittläget i den region (även inrikes) du planerar resa till eller som du reser ifrån.
  • Undvik om möjligt att resa till regioner (även inrikes) med omfattande smittspridning.
  • För de studerande som går på sjöfartsgymnasiet och varit på LIA (praktik) är reglerna som nu. De kan komma tillbaka till skolan för undervisning, men måste ha ansiktsmask tills 7 dagar från hemkomst har gått.
  • Studerande som åker till rödlistade länder på jullovet rekommenderas vara tillbaka på Åland senast på nyårsafton för att vara i frivillig karantän innan skolstart. Studerande rekommenderas att inte att komma till skolan om inte 7 dagar gått. Studerande kan inte förkorta karantänstiden med att ha ansiktsmask i skolan.