Studerande serverade president Halonen åländska godbitar

Tre elever och två lärare från hotell- och restaurangprogrammet på Ålands yrkesgymnasium var den 10.4 2014  på plats i riksdagshuset i Helsingfors och serverade åländska specialiteter till både riksdagsledamöter och till självaste president Tarja Halonen.Det är ett samarbete mellan riksdagens Ålandsforum och Nordiska skärgårdssamarbetet och arrangerades som i ett led i att regeringens och Nordiska skägrådssamarbetet i år fokuserar på småskalig livsmedelsproduktion och -förädling.

Under dagen serverade Cornelia Eriksson, Oscar Aaltonen och Marcus Nyman, som alla studerar på hotell- och restaurangprogrammet vid Ålands yrkesgymnasium, tillsammans med lärarna Jan-Erik Sundström och Tage Fyrqvist åländska godsaker till besökarna.
Gruppen  presenterade åländska producenter och produkter, allt från Stallhagen till Rosebo gurka. Folk fick testa  på olika smakprov och all mat fick mycket beröm.